Kto rządzi światem?

Teorie spiskowe to hipotezy, w których stwierdza się, że pewna grupa ludzi działa świadomie i w utajnieniu, aby uzyskać korzyści kosztem innej grupy. Chodzi przede wszystkim o władzę polityczną i ekonomiczną. Skrajną postać tego myślenia odnajdujemy w tzw. spiskowej teorii dziejów. Według niej od pewnego momentu w dziejach świata, większość istotnych decyzji politycznych zapada zakulisowo a widoczni dla ogółu przedstawiciele władzy są jedynie marionetkami a w najlepszym razie przedstawicielami grup nacisku.

Te grupy to światowa oligarchia finansowa, Opus Dei, masoneria, Mędrcy Syjonu itp. Stwierdzenie w dyskusji, że ktoś wierzy w teorię spiskową jest zwrotem mającym zdyskredytować jego poglądy. Jest równoznaczne, że ten ktoś jest oderwany od rzeczywistości a jego myślenie pogrążone jest w fobiach. Skąd bierze się to myślenie i na ile jest zasadne i kto w końcu rządzi światem?

Na te pytania spróbują odpowiedzieć zaproszeni do studia goście to Lech Jęczmyk, pisarz i eseista, Zbigniew Mikołejko filozof religii, Jerzy Prokopiuk, gnostyk, antropozof, eseista, dr Zenon Waldemar Dudek, psychiatra, eseista.

Dyskusje poprzedzą felietony filmowe.

Studio prowadzi Tomasz Stawiszyński.

Advertisements

Skomentuj

Please log in using one of these methods to post your comment:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s