Kto rządzi światem?

Teorie spiskowe to hipotezy, w których stwierdza się, że pewna grupa ludzi działa świadomie i w utajnieniu, aby uzyskać korzyści kosztem innej grupy. Chodzi przede wszystkim o władzę polityczną i ekonomiczną. Skrajną postać tego myślenia odnajdujemy w tzw. spiskowej teorii dziejów. Według niej od pewnego momentu w dziejach świata, większość istotnych decyzji politycznych zapada zakulisowo a widoczni dla ogółu przedstawiciele władzy są jedynie marionetkami a w najlepszym razie przedstawicielami grup nacisku.

Te grupy to światowa oligarchia finansowa, Opus Dei, masoneria, Mędrcy Syjonu itp. Stwierdzenie w dyskusji, że ktoś wierzy w teorię spiskową jest zwrotem mającym zdyskredytować jego poglądy. Jest równoznaczne, że ten ktoś jest oderwany od rzeczywistości a jego myślenie pogrążone jest w fobiach. Skąd bierze się to myślenie i na ile jest zasadne i kto w końcu rządzi światem?

Na te pytania spróbują odpowiedzieć zaproszeni do studia goście to Lech Jęczmyk, pisarz i eseista, Zbigniew Mikołejko filozof religii, Jerzy Prokopiuk, gnostyk, antropozof, eseista, dr Zenon Waldemar Dudek, psychiatra, eseista.

Dyskusje poprzedzą felietony filmowe.

Studio prowadzi Tomasz Stawiszyński.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s